Program

Friday Program, September 29, 2017

7:30 a.m. – 8:00 a.m. Registration, coffee, tea, water in Ballroom 2-4-6

8:00 a.m. – 8:05 a.m. Announcements, Ambassador Ballroom 2-4-6

8:05 a.m. – 8:25 a.m. Session I, Ballroom 2-4-6 Paul Johnson, MDivinty

8:30 a.m. – 9:20 a.m. Session II, Ballroom 2-4-6 Simon Yu, MD

9:25 a.m. – 10:15 a.m. Session III, Ballroom 2-4-6 Nicolas Meyer, DDS

10:15 a.m. – 11:00 a.m. Exhibits Session AAmbassador Ballroom 1-3-5

11:00 a.m. – 11:50 a.m. Session IV, Ballroom 2-4-6 Dietrich Klinghardt, MD, Ph.D.

11:50 a.m. – 1:00 p.m. Lunch – Frontenac Room & Ambassador Ballroom 1-3-5

1:00 p.m. – 1:15 p.m. Short Subject, Ballroom 2-4-6

1:15 p.m. – 2:05 p.m. Session V, Ballroom 2-4-6 Douglas Cook, DDS

2:10 p.m. – 3:00 p.m. Session VI, Ballroom 2-4-6 Carolyn McMakin, DC

3:00 p.m. – 3:45 p.m. Exhibits Session B – Ambassador Ballroom 1-3-5

3:45 p.m. – 4:35 p.m. Session VII, Ballroom 2-4-6 Robert Cass, ND

4:40 p.m. – 5:30 p.m. Session VIII, Ballroom 2-4-6 Mark McClure, DMD

 

7:00 p.m. – 9:00 p.m. Professional Training (medical), Dalphine Room on second floor, Elevator off Registration Hallway

Saturday Program, September 30, 2017

8:00 a.m.- 8:15 a.m. Registration, coffee, tea, water

8:15 a.m. – 8:20 a.m. Announcements, Ambassador Ballroom 2-4-6

8:20 a.m. – 9:10 a.m. Session VIII, Ballroom 2-4-6 Michael Rehme, DDS

9:15 a.m.– 10:05 a.m. Session IX, Ballroom 2-4-6 Douglas Kaufmann

10:05 a.m. – 10:50 a.m. Exhibits C  – Ambassador Ballroom 1-3-5

10:50 a.m. – 11:40 a.m. Session X, Ballroom 2-4-6 Lee Cowden, MD

11:40 a.m. – 12:50 p.m. Lunch  Ambassador Ballroom 1-3-5 & Frontenac Room

12:50 p.m.– 1:40 p.m. Session XI, Ballroom 2-4-6 Daniel Beilin, Ph.D, OMI, LAc

1:45 p.m.– 2:35 p.m. Session XII, Ballroom 2-4-6 Stewart Moreland, DDS

2:35 p.m.– 2:45 p.m. Session Recordings: Aurora Recording

2:45 p.m.– 3:25 p.m. Exhibits D – Ambassador Ballroom 1-3-5

3:25 p.m.– 4:15 p.m. Session XIII Ballroom 2-4-6 Dietrich Klinghardt, MD, Ph.D

4:15 p.m.– 4:30 p.m. Questions to Presenters: Open Forum

 

6:00 p.m. – 8:00 p.m. Professional Training (dential) Participants meet in lobby at 5:45 p.m., Shuttle to Dr. Rehme’s Clinic

Sunday Program, October 1, 2017

8:15 a.m.- 8:25 a.m. Coffee, tea, water

8:25 a.m.- 8:30 a.m. Announcements, Ambassador Ballroom 2-4-6

8:30 a.m.- 9:20 a.m. Session XIV, Ballroom 2-4-6 John Trowbridge, MD

9:25 a.m.- 10:15 a.m. Session XV Ballroom 2-4-6 Jimenez, Antonio, MD, ND, CNC

10:15 a.m.- 10:20 a.m. Aurora Recording Information

10:20 a.m.- 10:25 a.m. Break

10:25 a.m.- 11:15 a.m. Session XVI, Ballroom 2-4-6 Michael Gerber, DO

11:15 a.m.- 11:40 a.m. Session XVII, Ballroom 2-4-6 Paul Johnson, M.Divinity

11:40 a.m.- 12:00 p.m.               Closing Comments: Simon Yu, MD